Komplex fejlesztés alatt olyan az gyógypedagógus, illetve konduktor által vezetett foglalkozásokat értjük, melynek során az összes képességterület, az egész személyiség fejlesztését végezzük különböző játékok, mozgás, mondókák, valamint a képzőművészet és a zene segítségével már két hónapos kortól. A foglalkozások egyéni vagy kiscsoportos formában valósulnak meg, a maximális létszám 4 gyermek, és amíg szükséges, az édesanya is jelen van. A foglalkozások 60 percesek, ebből 50 perc maga a fejlesztés, 10 perc pedig a szülőkkel folytatott konzultáció. Komplex fejlesztő foglalkozásainkat az alábbi korcsoportok számára kínáljuk:
Korai fejlesztés
0-1 éves kor: Babatorna konduktor vezetésével
A pici babákat egyszerű babamasszázzsal, átmozgatással hangoljuk a közös tornára. Ezután mindig az adott életkornak megfelelő, illetve a baba fejlettségi szintjéhez igazított játékos gyakorlatok következnek, amelyek amellett, hogy a gyermek és szülő közötti kommunikációt, egymásra hangolódást is segítik, fejlesztik a baba mozgását, idegrendszeri érését.
A kicsik ügyességét, figyelmét játékos formában, sokféle készségfejlesztő és kreatív eszközzel segítjük elő, amelyek támogatják az életkornak megfelelő mozgáskoordináció és egyensúly kialakulását, valamint korrigáljuk az apróbb fejlődési eltéréseket.
1-2 éves kor: Komplex fejlesztés konduktor vezetésével
A már járó gyermekek számára is egyénre szabottan összeállított, összetett mozgás és képesség fejlesztés történik. Sokféle színes, izgalmas készségfejlesztő eszközt, játékot, feladatot kapnak a gyerekek és a szülők.
A fejlesztő foglalkozás mindig játékos formában zajlik. Az énekek, mondókák, versek ritmust adnak a mozdulatoknak, meghatározzák a tevékenység ütemét, kiváltják, és fenntartják a mozgást. Fejlődik a gyerekek testtudata, térérzékelése, kézügyessége, izomereje és egyensúlya.
A csoportos foglalkozások segítik az idegen érintések elfogadását, a tartós szemkontaktus kialakítását, a kommunikáció gyakorlását a gyermek szocializációját.
2-3 éves: óvodára való felkészítés gyógypedagógus vezetésével
Ezeken a foglalkozásokon a mozgásfejlesztés mellett már sokkal nagyobb hangsúly kapnak a kognitív (megismerő) képességek fejlesztését célzó játékos feladatok és a szociális képességeket és a beszédet fejlesztő szituációk. Ezek a fejlesztő foglalkozások is mindig játékos formában zajlanak, melyek során az énekek, mondókák és versek továbbra is kiemelt fontosságúak.
Amellett, hogy ritmust adnak a mozdulatoknak, kiváltják, és fenntartják a mozgást, a tanuláshoz szükséges képességek fejlődését is megalapozzák, mint a figyelem, a testtudat, térérzékelés, kézügyesség és a beszéd. A csoportos foglalkozások segítik a gyermek szocializációját, hogy kapcsolatot teremtsen kortársaival, szabályokat fogadjon el, a közösség részévé váljon, ami az óvodai beilleszkedés fontos alapja.
Komplex fejlesztés óvodásoknak
A foglalkozásokon a zökkenőmentes iskolakezdéshez, a könnyű tanuláshoz szükséges alapképességeket fejlesztjük izgalmas játékok, eszközök, mondókák, a képzőművészet és a zene segítségével. Célunk, hogy a gyermek 6 éves korára minden szempontból készen álljon az iskolai életre. A foglalkozások során játékos formában fejlesztjük az alábbi képességeket:
- vizuális észlelés
- auditív észlelés
- beszédészlelés és beszédértés
- emlékezet
- figyelem
- téri tájékozódás
- sorrendiség
- finommotorika, grafomotorika
- vizuomotoros koordináció
- mozgáskoordináció
- beszéd
- számolási gondolkodás
- logika, problémamegoldó gondolkodás
- általános tájékozottság
- érzelmi intelligencia,
- szociális készségek (társas kapcsolatok, önértékelés, önkontroll, terhelhetőség, feladattudat...)
Komplex fejlesztés iskolásoknak
Az iskolás korú gyermekek foglalkozásain a fent felsorolt részképességek fejlesztése mellett a tanulási képességek, tanulástechnika, illetve az olvasás-, írás- és számolási készség fejlesztésére is sor kerül különböző módszerek (Meixner-féle olvasás reedukáció, Tükörtábla terápia, Dyscalculine program...) segítségével. Ennél a korosztálynál is fontosnak tartjuk, hogy a fejlesztést ne munkának és fárasztó gyakorlásnak élje meg a gyermek, ezért arra törekszünk, hogy elfogadó, bátorító környezetben, jó társaságban és izgalmas tevékenységek során tanulja meg kibontakoztatni a benne rejlő lehetőségeket.